Nogometaši Manchester Cityja osvojili su prvi trofej u Engleskoj u novoj sezoni, popularni Community Shield.

Aktuelni šampion Engleske na Wembleyu je savladao prošlosezonskog pobjednika FA Cupa Manchester United sa 7:6 nakon boljeg izvođenja penala i napravio sjajnu uvertiru pred početak nove sezone.

Poslije 90 minuta fudbala rezultat je bio 1:1. Prvo poluvrijeme nije puno toga donijelo. Najveća uzbuđenja viđena su u 23. i 31. minutu.

Najprije je City mogao do vodstva, kada je Lisandro Martinez napravio katastrofalnu grešku, a mladi McAtee pogodio stativu. United je svoju veliku priliku propustio preko Dialloa.

U drugom poluvremenu slična igra. Dosta izmjena, dominacija Cityja u posjedu, čekanje kontre Crvenih đavola i onda kolosalna šansa za ekipu sa Old Trafforda u 75. minuti.

Sjevnula je kontra, Garnacho je idealno proigrao Rashforda, izbacio ga samog ispred golmana Edersona, ali udarac Engleza je završio na stativi.

Izabranici Erika ten Haga su bili sve opasniji poslije ove prilike, pritisli su favorizovanog rivala, a za to su nagrađeni u 82. minuti. Garnacho je dobio lijep pas na desnoj strani od Bruna Fernandesa, zalomio je u sredinu, ušao u kazneni prostor, namijestio se na lijevu nogu i lijepim udarcem sa 13-14 metara pogodio za 1:0.

Ponadali su se navijači Uniteda da je posao završen, ali tako nisu mislili igrači Cityja.

Igrao se 89. minut, kada su Savinho i Oscar Bobb izveli sjajnu akciju, ovaj drugi je centrirao sa desnog boka, a rezervista Bernardo Silva sa šest metara glavom zakucao loptu u mrežu Onane, za 1:1.

To je bio konačan rezultat meča, stoga se odmah pristupilo izvođenju penala. Na obje strane nije iskorišten po jedan penal nakon prvih sedam serija (Silva, Sancho), da bi se kao koban pokazao promašaj Evansa (poslao loptu iznad gola).

Za Manchester City je zatim pogodio Akanji i donio trofej Građanima.