Prema Pierluigiju Collini, predsjedniku FIFA-ine Komisije za suce, Svjetsko prvenstvo za klubove bilo je velik uspjeh u području inovacija u suđenju.
Prvi su put arbitri nosili kamere na tijelu, uvedeno je novo pravilo od osam sekundi za golmane, a primijenjena je i napredna verzija poluautomatske tehnologije za ofsajd.
Najveća inovacija bila je korištenje kamere zataknute na odjeću sudaca, što je gledaocima omogućilo da vide perspektivu sudije. Collina je ovu testnu primjenu nazvao punim uspjehom.
“Rezultat korištenja kamere suca premašio je naša očekivanja. Mislili smo da će biti zanimljivo za gledatelje i dobili smo odlične reakcije. Ljudi su pitali zašto to ne koristimo na svim utakmicama, pa čak i zašto ne u svim sportovima“, rekao je.
“Imali smo priliku vidjeti ono što sudac zapravo vidi na terenu. To nije bilo samo za zabavu, nego i vrlo korisno za obuku sudaca i objašnjenje zašto određene situacije nisu primijećene. Taj cilj je postignut sto posto“, dodao je Collina.
Pravilo od osam sekundi također je naišlo na pozitivan odjek. Čim je golman držao loptu duže od osam sekundi, suparnička momčad je imala pravo na korner, što je, primjerice, iskusio golman Sundownsa Ronwen Williams.
“Bilo je vrlo uspješno. Nema više gubitka vremena jer golmani više nisu držali loptu predugo, kao što je to često bio slučaj u prošlosti. Činjenica da su samo dva golmana kažnjena pokazuje da je pravilo poštovano. A to je upravo bio cilj: ne dati korner, već spriječiti odugovlačenje vremena“, objasnio je Collina.
Collina je također pohvalio naprednu tehnologiju za procjenu zaleđa, koja je omogućila brže i preciznije odluke.
“Sistem je slao signal pomoćnom sucu prije nego što je igrač mogao trčati desetinama metara u ofsajd poziciji. Vrlo smo zadovoljni: tehnologija je omogućila pravilno poništavanje golova i također potvrdila ispravne odluke. Bio je to sjajan turnir, odigran na visokom nivou, a suci su ga odlično vodili. Svi koji su bili tamo ponosni su što su bili dio prvog turnira u ovakvoj verziji“, zaključio je Collina.