Gruzija je večeras priredila prvorazrednu senzaciju i pobjedom nad Portugalom ostvarila plasman u osminu finala Evropskog prvenstva.

Reprezentacija koju s klupe predvodi francuski stručnjak Willy Sagnol u utakmici posljednjeg kola grupe F povela je već u drugoj minuti protiv velikog favorita, nakon sjajne kontre pogodio je Kvaratskhelia.

Imao je zatim Portugal brojne šanse da izjednači, ali Ronaldo i društvo propisno su se ispromašivali.

Kazna je stigla u 57. minuti, Mikautadze je pretvorio jedanaesterac u gol za 2:0. Prethodno je sudija Sandro Scharer pregledao VAR snimak i utvrdio da je Antonio Silva napravio prekršaj za penal.

Tim rezultatom ujedno je i zaključen susret. Historijski podvig Gruzijaca u njihovom debitantskom nastupu na EP.

U drugoj utakmici iste grupe Turska je savladala Češku. Calhanoglu je doveo Turke u vodstvo, da bi izjednačio Souček.

Tosun je u nadoknadi postavio konačnih 2:1. Svakako je bitno naglasiti da su Česi najveći dio utakmice bili s igračem manje, tačnije od 20. minute, kada je Barak dobio drugi žuti karton.

Portugal ide u osminu finala kao prvak grupe, Turska je druga, Gruzija treća. Česi ispadaju s jednim bodom na kontu.