Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro najavio je da će ponedjeljak biti neradni dan u toj južnoameričkoj državi u slučaju pobjede nogometne reprezentacije ove zemlje u finalu Copa Americe.

Podsjetimo, u noći s nedjelje na ponedjeljak, u dva ujutro po našem vremenu, Argentina i Kolumbija igraju finale Copa Americe na Hard Rock stadionu u Miamiju.

“Reprezentacija je simbol jedinstva. Po tom pitanju ne postoji polarizacija. Pobijedimo li u finalu sve ćemo proslaviti danom građana i danom jedinstva kolumbijskog naroda”, rekao je Petro.

Naglasio je da će sve državne službe dobiti slobodan dan, a ujedno je pozvao privatne kompanije da u tom slučaju također svoje radnike oslobode obaveza.

Argentinski nogometaši su, zajedno s Urugvajem, rekorderi Copa Americe s 15 osvojenih titula. Kolumbija, koja je u nedavnom polufinalu pobijedila upravo Urugvaj (1:0), ima samo jedan pehar pobjednika Cope. Dogodilo se to 2001. godine kada je bila domaćin takmičenja.

Uz ovu i 2001. godinu, Kolumbija ima još jedno izgubljeno finale, a na posljednjoj Copa Americi u Brazilu osvojila je treće mjesto. Argentinci brane titulu.

Gledaoci u BiH utakmicu mogu pratiti u direktnom TV prenosu na kanalu Arena 1 Premium.