Nakon ne baš najboljeg izdanja Rođenih prije osam dana na Grbavici, Velež je večeras protiv Inter D’Escaladesa iz Andore u revanš utakmici prvog pretkola Konferencijske lige poražen rezultatom 5:1, te se tako bh. predstavnik oprostio od Evrope.

Prvu pravu priliku smo vidjeli već u drugoj minuti kada Haskić iz dobre pozicije šutira pravo u golmana domaćih. Velež je igrao ofanzivnije od početka i bio je više pred golom domaćih, ali narednu priliku bilježimo u 12. minuti kada Mlinarić šutira s distance, ali golman domaćih je ponovo bio na visini zadatka.

Uslijedio je potom period mirnije igre između dva šesnaesterca a onda su i domaći zaprijetili u 25. minuti ali odbrana Veleža je bila na visini zadatka.

Ono što je zabrinulo navijače Veleža bila je izmjena koju je Čanadi bio prinuđen izvršiti već u 27. minuti kada je Savić napustio igru zbog povrede a zamijenio ga je Bajrić. Nedugo nakon toga zbog neopreznih startova žutim kartonima su sankcionisani Suljić, Halilović i Mlinarić, te se činilo kako se “Rođeni” nalaze u teškom položaju.

Međutim, u 38. minuti Velež je imao fantastičnu priliku da povede. Šikalo je srušen u šesnaestercu domaćih, dosuđen je penal, ali Haskić loše šutira i pogađa stativu.

Potom je uslijedila i brutalna kazna. U 43. minuti Lopez lijepim pogotkom dovodi Inter u vodstvo, da bi u prvoj minuti nadoknade vremena isti igrač povisio na 2:0, što je Velež dovelo u vrlo težak položaj uoči drugog poluvremena.

U nastavku susreta Veležu je bilo potrebno samo osam minuta da smanji prednost domaćeg tima. U 53. minuti meča na asistenciju Jevtovića loptu u mrežu pospremio je Oreč. Samo četiri minute kasnije prednost domaćih povećao je Domi Berlanga, koji je sjajnim udarcem sa 15 metara postigao lijep pogodak.

Nakon njegovog pogotka igrači Veleža izgubili su moral, a fudbaleri Intera su preuzeli inicijativu na terenu. Hadižikić je u 69. minuti spasio Velež, nakon što je Feher pokušao petom nakon ubačaja iz kornera. Ipak Domi Belanga je došao do drugog pogotka u 84. minuti, da bi za potpuni debakl Rođenih u sudijskoj nadoknadi Sascha Andreu pogodio za konačni 5:1.

Ukupni rezultat dvomeča Intera i Veleža je 6:2, što predstavlja najveću evropsku pobjedu za tim iz Andore. U narednoj fazi kvalifikacija igrat će protiv grčkog AEK-a.

Inter D’Escalades 5:1 (Lopez 44′ i 45+’, Domi 57′ i 84′, Andreu 90+’ – Oreč 53′)

Estadi Nacional u Andora la Vella. Glavni sudija. Alan Kijas (Austrija).

INTER: Munoz, Torres, Puentes, Feher, Alonso, Gallego, Berlanga, Lopez Elo, Caballe, Jean-Luc, G. Lopez.

VELEŽ: Hadžikić, Išasegi, Savić, Okeke, Šturm, Pršeš, Šikalo, Halilović, Haskić, Mlinarić, Suljić.