U prvoj utakmici play-offa kvalifikacija Konferencijske lige nogometaši Zrinjskog poraženi su 3:0 na gostovanju u Portugalu kod ekipe Vitoria Guimaraes.

Vitorija je u prošlom kolu savladala Zurich sa ukupnim rezultatom 5:0, dok je bosanskohercegovački predstavnik Zrinjski nakon dvomeča bio bolji od Botev Plovdiva rezultatom 3:2.

Na samom otvaranju utakmice, domaći fudbaleri su imali nešto veći posjed, što je bilo i za očekivati. U trećoj minuti, Barišić je napravio prekršaj. Iskusni Silva je kratko odigrao za jednog od svojih saigrača koji je šutirao, ali je napadač Plemića Mulahusejnović sjajno reagovao i izbacio loptu u korner. Nakon izvedenog kornera, Marić je odlično reagovao, uhvatio loptu, te je bh. predstavnik izdržao prvi napad na utakmici.

U 13. minuti bh. predstavnik je započeo svoj prvi napad. Barišić je dobro prošao i poslao loptu do Ćužea, ali on nije uspio stići loptu. Nakon toga, domaći fudbaleri su imali dvije dobre prilike. Prvo je Costa sjajno prošao i šutirao, ali je Marić dobro reagovao i odbranio njegov udarac. Zatim je aktivni Silva zaprijetio, ali se odbrana Zrinjskog dobro postavila i reagovala te se rezultat nije promijenio.

Prvi šut u okvir gola vidjeli smo u 26. minuti kada je Silva ubacio loptu iz slobodnog udarca. Lopta je vraćena s druge stative u sredinu, gdje je Borevković glavom šutirao, ali je Marić sigurno uhvatio loptu. Trener Ivanković je već u 38. minuti morao napraviti prvu prinudnu izmjenu. Zbog povrede Posaveca, u igru je ušao Kiš. Nedugo zatim, Santos je uputio udarac, ali je Marić bez problema odbranio.

Prvo poluvrijeme završilo se bez pogodaka, a portugalskom timu bilo je potrebno samo šest minuta drugog dijela da ostvari dvostruku prednost. Prvo je u 46. minuti Silva ubacio sa desne strane, a Mangas pogodio za vodstvo od 1:0. Samo tri minute kasnije fudbaleri Vitorije su imali sjajnu priliku, ali je jedan stoper Zrinjskog u posljednjem trenutku reagovao i izbio loptu u korner. Ipak, nakon dobrog centaršuta Silve, najviši u skoku bio je Borevković, te je loptu poslao u mrežu Plemića za prednost od 2:0.

Vitorija je nakon dva pogotka preuzela totalnu dominaciju na terenu u narednih deset minuta. Ipak, nisu uspjeli stvoriti veću prijetnju po gol Zrinjskog. Gosti su izdržali taj udar, pa su se malo razigrali, te su tek u 63. minuti došli do prve prilike u drugom dijelu. Malekinušić je šutirao nakon korenera, ali je golman odbranio njegov udarac, potom je lopta završila u golu, ali je nakon završene akcije, pomoćni sudija svirao nedozvoljenu poziciju.

U 82. minuti meča lukvao je pokušao Saraiva, ali je Marić još jednom odlično reagovao. Ipak, samo pet minuta kasnije novi gol u mreži Zrinjskog. Nakon loše rekacije Barišića, lopta je stigla do Mendesa koji je postigao pogodak za 3:0. Do kraja susreta nije bilo uzbuđenja, te je rezultat ostao nepromijenjen.

Revanš susret igrat će se naredni četvrtak 28. avgusta od 20 sati na Stadionu pod Bijelim Brijegom u Mostaru.

Vitoria – Zrinjski 3:0 (Mangas 46′, Borevković 51′, Mendes 88′)

Stadion Dom Afonso Henriques u Guimaraesu. Glavni sudija: Vassilis Fotias (Grčka).

VITORIA: Varela, Alberto (Miguel Maga), Fernandes, Borevković, Joao Mendes, Tiago Silva, Handel, Nuno Santos (Mendes), Kaio Cesar (Arcanjo), Oliveira (Ramirez), Mangas (Samu).

ZRINJSKI: Marić, Memija, Šunjić, Barišić, Tičinović (Mamić), Posavec (Kiš), Savić, Ivančić, Malekinušić (Prskalo), Ćuže, Mulahusejnović (Topić).