Derbi osmog kola La Lige između Atletica i Reala završen je 1:1 remijem, a utakmicu je obilježio prekid dvadesetak minuta prije kraja. Kraljevi su do 70. minute imali 1:0 vodstvo nakon što je Eder Militao (64.) postigao pogodak glavom, ali nedugo zatim igrači su poslani u svlačionicu.

Što se dogodilo? Na prvu su mnogi pomislili da je u pitanju rasizam kao jedan od većih problema španskih tribina posljednjih mjeseci, ali to ipak nije slučaj. Naime, ubrzo nakon Brazilčevog pogotka, navijači Atletica smješteni na dijelu tribina iza Realova gola zasuli su Thibauta Courtoisa raznoraznim predmetima. Nije im se svidjelo što je Belgijanac pred njima slavio gol saigrača. Između ostalog, na teren je doletjela i vrećica s ostacima – sendviča.

Sudija Mateo Busquets Ferrer potom se oglasio i pokazao put svlačionice. Domaći trener Diego Simeone zaputio se prema tribinama u pratnji stopera Josea Marije Gimeneza. Atleticov duo molio je navijače da smire strasti, ali sudeći po prvim reakcijama, nisu ih poslušali. Kadar je pokazao i kratak razgovor između Carla Ancelottija i četvrtog suca, ali nije se moglo razaznati o čemu razgovaraju.

Potom se oglasio i glavni spiker s obavijesti da bi utakmica mogla biti nastavljena u ponedjeljak, ali nedugo zatim stigla je i informacija da će se utakmica nastaviti pa su igrači poslani na zagrijavanje.

Iako je Courtois zamalo ispao junak Reala izvrsnom odbranom udarca Samuela Lina u 82. minuti, u konačnici je Atletico uspio doći do boda.

U petoj minuti nadoknade Angel Correa iskoristio je dubinsko dodavanje Galana i utrčao u jedan na jedan situaciju. Courtois mu je obranio prvi udarac, ali Argentinac je bio uspješan na odbijenoj lopti. Arbitar je prvo poništio gol zbog sumnje na ofsajd, no VAR provjera opovrgnula je njegovo mišljenje i Metropolitano je mogao “eksplodirati”.

Imao je VAR posla i u završnim sekundama. Nakon nove provjere, Marcos Llorente zaradio je direktni crveni karton zbog žestokog starta na Frana Garciju. U konačnici, Real ostaje tri boda (ukupno 18) iza vodeće Barcelone (21), dok je Atletico (16) na trećem mjestu.