Manchester City je u februaru 2023. optužen za više od 100 kršenja pravila finansijskog fair playa takmičenja još od 2009. godine.

Klub bi se mogao suočiti s oduzimanjem bodova ili čak ispadanjem iz takmičenja ako se proglasi krivim. Međutim Manchester City je glasno negirao bilo kakvu nepravdu i obećao da će se boriti protiv svog slučaja. Nejasno je koliko će ovaj proces trajati, a neki sugeriraju da bi postupci mogli trajati još nekoliko godina.

City je prošle sezone osvojio trostruku titulu. Osvojili su peti naslov u Premier ligi u šest godina, nakon čega su osvojili FA kup, a zatim su pobijedili Inter u finalu Lige prvaka. Izvan terena klub je također rastao, zabilježivši rekordne prihode prošle godine.

Mnogim kritičarima kluba, koji podupire golemo bogatstvo vlasnika Sheikha Mansoura, optužbe u Premier ligi bacaju sjenu na njihov uspjeh.

Govoreći o potencijalnim kaznama ako se Građani proglase krivima za kršenje pravila, Pete O’Rourke iz Football Insidera komentirao je tijekom vikenda da City vjerojatno neće ispasti u League Two, ali bi mogao biti degradiran u Championship zbog problema oko integritet lige nakon 115 optužbi usmjerenih protiv njih.

Poznato je i da City vjerojatno neće vidjeti svoj financijski fair play slučaj okončan prije kraja sljedeće sezone.