Nogometaši Holstein Kiela osigurali su prvi put u historiji kluba nastup u prvoj njemačkoj Bundesligi.

U emocionalno nabijenom dvoboju 33. kola druge lige, koji je odigran na njihovom stadionu, Holstein Kiel je igrao 1:1 protiv Fortune Düsseldorf, čime su osigurali jedno od prva dva mjesta koja vode direktno u najviši rang njemačkog nogometa, prenosi Sport1.ba.

U ključnoj utakmici, gdje im je i remi bio dovoljan za ispunjenje velikog cilja, Kiel je rano poveo golom Pichlera već u 2. minuti. Tzolis je izjednačio za Fortunu Düsseldorf iz kaznenog udarca u 70. minuti, postavivši konačnih 1:1.

Ovim remijem, Kiel je zadržao pet bodova prednosti nad trećeplasiranom Fortunom, koja je tako postala nedostižna jer objema ekipama do kraja sezone preostaje još samo jedna utakmica. Trenutno, Kiel ima 65 bodova, a Fortuna 60 bodova. Također, St. Pauli, koji je na drugom mjestu s 63 boda, treba samo još jedan bod iz preostalih dva dvoboja da bi osigurao promociju. Prvu priliku za to ima već u nedjelju kada igraju protiv Osnabrucka.

Zanimljivo je napomenuti da, iako Holstein Kiel sljedeće sezone prvi put ulazi u Bundesligu, klub ima naslov prvaka Njemačke osvojen daleke 1912. godine, kada se prvenstvo igralo po kup-sistemu, mnogo prije nego što je Bundesliga osnovana 1963. godine.