Argentinski as Lionel Messi osvojio je ponovo Copa Ameriku, što mu je 45. titula u karijeri, s kojom je postao najtrofejniji fudbaler na planeti nadmašivši Brazilca Danija Alvesa (44).

Ronio je suze Messi na finalu Copa Americe prvo zbog povrede skočnog zgloba zbog kojeg je napustio teren u 65. minutu, a zatim i od sreće jer je vezao tri trofeja na tri uzastopna takmičenja.

Faktografija Messijevih trofeja izgleda ovako. Sa Argentinom je osvojio Mundijal u Kataru, dva puta Copa Americu, Mundijal do 20 godina, olimpijsko zlato 2008. godine i CONMEBOL-UEFA kup.

U Barceloni je “nakupio” 36 trofeja: četiri UEFA Lige prvaka, tri UEFA Superkupa, tri SP za klubove, 10 titula španske La Lige, sedam trofeja Kupa Kralja, osam Superkupova Španije. Sa Paris Saint-Germainom je osvojio dvije titule i Kup Francuske, sa Inter Miamijem Liga kup MLS.

I tu vjerovatno nije kraj trofejima fudbalskog mita Argentine. Cilj mu je Mundijal 2026. godine i odbrana svjetske krune. Kakav bi to spektakularan kraj bio za Messija da u penziju ode sa još jednim najznačajnijim reprezentativnim peharom…