Nogometaši Engleske savladali su 2:1 reprezentaciju Slovačke na Veltins Areni nakon produžetaka, te su se teže od očekivanog plasirali u četvrtinu finala Evropskog prvenstva.

Već u prvih deset minuta Englezi su krenuli agresivno, te je glavni sudija Maler brzo pokazao žute kartone Guehiju i Mainoou.

Prva ozbiljna prilika na meču desila se u petoj minuti, ali se Hancko nije snašao pred golom Engleza i propustio savršenu šansu. Samo sedam minuta kasnije, Haraslin je nakon solo akcije zaprijetio, ali mreža Engleza je mirovala.

Slovačka je krunisala svoju dobru igru golom u 25. minuti. Sjajnom kombinacijom dodavanja, Slovaci su izigrali odbranu Engleza, a na asistenciju Davida Strelca, mrežu Engleske pogodio je Ivan Schranz za prednost od 0:1. Nastavak prvog poluvremena nije mnogo donio, pa se na pauzu otišlo sa minimalno prednošću Slovaka.

Igrao se peti minut drugog poluvremena kada je Phil Foden bez poteškoća pogodio gol Slovaka sa male udaljenosti, ali je nakon korištenja VAR tehnologije isti poništen, jer je strijelac gola bio u nedozvoljenoj poziciji.

Prva ozbiljna prilika za Engleze u nastavku desila se u 78. minuti, kada je Harry Kane nakon dobrog centaršuta sa strane, glavom loptu poslao pokraj gola. Samo tri minuta kasnije Declan Rice je pogodio stativu.

Sudijska nadonkada donijela je uzbuđenje. U 95. minuti nakon dalekometnog ubačaja Walkera u šesnaesterac Slovačke, Guehi je prebacio loptu do Judea Bellinghama, koji je na atraktivan način pogodio za izjednačenje. Prvim golom na ovom Evropskom prvenstvu Bellingham je Englezima donio produžetke.

Na samom otvaranju produžetka Harry Kane je pogodio nakon asistencije Toneya i tako postigao gol za potpuni preokret Engleza. Nakon drugog primljenog gola Slovaci su ostali bez ideje, a jedinu pravu šansu imao je Pekarik kada je u 105. minuti s tri metra pucao preko gola.

Drugi produžetak nije ponudio mnogo. Slovaci su gurnuli sve karte u ofanzivu, a Englezi vrebali šansu za kontru, međutim mreže su mirovale, a konačni rezultat je ostao 2:1.

Engleska će u četvrtini finala igrati protiv Švicarske koja je jučer eliminisala Italiju. Meč je na rasporedu 06. jula od 18 sati u Dizeldorfu.