Reprezentacija Španije je opravdala ulogu favorita i savladala Gruziju 4:1 u Kelnu u meču osmine finala Evropskog prvenstva.

Gruzijci, kao debitanti na Evropskom prvenstvu, bili su senzacija grupe F i plasirali su se u drugu fazu takmičenja sa treće pozicije, dok su Španci u svojoj grupi ostvarili tri pobjede bez primljenog gola.

Nogometaši Gruzije nastavili su sa iznenađenjima, te su tako u ovom meču već u 18. minuti došli do prednosti nad Španijom. Nakon jednog centaršuta sa desne strane Robin Le Normand je pogriješio i loptu poslao u svoju mrežu za vodstvo Gruzije od 0:1.

Španci su krenuli u potpunu ofanzivu, dok su Gruzijci vrebali prilike iz kontra napada. Ipak, u 39. minuti izjednačujući pogodak postiže Rodri sjanim udarcem sa vrha šesnaesterca. Asistenciju kod Rodrijevog gola upisao je Nico Williams. Do kraja prvog poluvremena nije bilo promjena, pa se na pauzu otišlo pri rezultatu 1:1.

U prvom poluvremenu Giorgi Mamardashivili imao je nekoliko impresivnih odbrana, a u nastavku Špancima je trebalo samo šest minuta da savladaju golmana Gruzije. Strijelac gola za preokret bio je Fabian Ruiz, a loptu je namjestio Yamal Lamine.

Španiji je ovaj pogodak bio vjetar u leđa da nastave istim ofanzivnim tempom. Ipak, Mamardashivili je nastavio sa predstavom odbrana. Ipak, novi gol za Španiju postigao je Nico Williams u 75. minuti meča, nakon sjajnog solo prodora po lijevoj strani.

Konačnih 4:1 postavio je Dani Olmo majstorskim pogotkom u 83. minuti susreta.

Večerašnjom predstavom, Španci su pokazali da su ozbiljan favorit za osvajanje naslova prvaka Evrope, a na tom putu u četvrtini finala čeka ih domaćin Njemačka. Duel ove dvije reprezentacije na programu je 05. jula od 18 sati na MHP Areni u Štutgartu.