Večeras su odigrani prvi mečevi posljednjeg kola grupne faze Evropskog prvenstva u Njemačkoj, te smo saznali prva dva putnika u narednu fazu takmičenja.

Švicarska je na Waldstadionu u Franfurktu na iznenađenje mnogih remizirala sa favorizovanom Njemačkom rezultatom 1:1.

Iako je Njemačka pokazala više kvalitete u igri od samog starta meča, Švicarska je došla do prednosti. Dan Ndoye je u 28. minuti susreta postigao vodeći pogodak. On je na asistenciju Remo Freurlera ostao sam u kaznenom prostoru i sa lakoćom matirao Manuela Neuera. Prethodno su Nijemci preko Roberta Andricha došli do gola u 19. minuti, ali je isti nakon VAR konsultacije poništen.

Najbolju priliku Njemačka je imala u 51. minuti, ali je iz obećavajuće pozicije Musiala slabo pucao i nije uspio savladati Sommera. Potom je odbijenu loptu Ilkay Gundogan poslao pokraj gola. Imala je Njemačka inicijativu u posljednjih dvadeset minuta. Pokušaj Joshua Kimmicha bio je izblokiran u 70. minuti.

Ipak, Švicarska je mogla kazniti Njemačku u 84. minuti. Vargas je prebrzo istrčao kontru i pogodio, ali je VAR potvrdio da je isti prethodno bio u ofsajdu. Na radost navijača Njemačke u drugoj minuti nadoknade na dodavanje Rauma, Fullkrug je pogodio za konačnih 1:1.

Duel Škotske i Mađarske u Štutgartu zamalo je bio okončan bez pogodaka. Škoti su kontrolisali posjed lopte, ali Mađari su stvarali prilike, međutim mreže su ipak mirovale sve do finiša meča. Slavu Mađarskoj donio je Kevin Csoboth prvim pogotkom za reprezentaciju, što je bilo dovoljno za konačnih 0:1 i prve bodove za njegov tim na Evropskom prvenstvu.

Nakon ova dva odigrana susreta Njemačka kao lider grupe, a Švicarska sa druge pozicije prolaze u osminu finala. Svoj nastup na Evropskom prvenstvu okončala je Škotska, dok Mađarska može biti među četiri najbolje trećeplasirane ekipe, te tako može do naredne faze takmičenja.