Na Waldstadionu u Frankfurtu Slovačka je ostvarila historijsku pobjedu nad Belgijom, prvu ikada protiv Crvenih Đavola.

Susret je počeo sjajnom prilikom Romelu Lukaku u trećoj minuti. Međutim, njegov šut nije bio dovoljno precizan da savlada Martina Dubravku.

Samo četiri minuta kasnije, na drugoj strani, nakon pogreške Dokua uslijedio je udarac Juraja Kucke. Golman Koen Casteels odbranio je udarac, ali je na odbijenu loptu naletio Ivan Schranz i iskosa sa lijeve strane pogodio dalji ugao za 0:1. Belgijanci su nastavili da napadaju, a u 21. minutu malo je nedostajalo da Leandro Trossard pogodi sa distance.

Uslijedio je nešto mirniji period, a onda se opet razbudio Kevin de Bruyne. Prvo je odlično proigrao Dokua, ali ovaj nije uspio da pronađe i Lukakua u nastavku akcije. Potom je De Bruyne izveo korner, a Amadou Onana glavom gađao u golmana.

U 40. minutu Slovaci su umalo došli do drugog gola. Poslije sjajne akcije po desnoj strani i centaršuta, Lukas Haraslin je uhvatio volej sa 20 metara. Ipak, Casteels je odličnom paradom sačuvao mrežu. Rezultat prvog dijela ostao je 0:1.

Prvih deset minuta drugog dijela nije mnogo ponudilo, sve do 56. minute kada je nakon tačnog dodavanja Onane Lukaku loptu poslao u desne rašlje gola Dubravke. Nakon komunikacije sa VAR sobom glavni sudija Halil Umut Meler, poništio je gol kojem je ranije prethodio ofsajd.

Stvarali su Belgijanci šanse u nastavku. Prvo pokušao Trossard, ali je Dubravka bio na visini zadatka. Nedugo zatim, pokušao je i Johan Bakayoko, ali je njegov udarac David Hancko skinuo sa gol linije i pri tome zadobio povredu.

Belgija je došla do pogotka u 86. minuti susreta. Ipak, VAR je ponovo oduzeo gol Lukakuu, jer je prethodno u akciji Luis Openda igrao rukom. Posljednje minute susreta nisu ponudile mnogo uzbuđenja, te je konačni rezultat meča bio 0:1.

Nakon trijumfa Rumunije nad Ukrajinom i Slovačke nad Belgijom, sigurno nas očekuju uzbudljivi mečevi grupe E u nastavku Evropskog prvenstva.

Podsjećamo, ovo je jedina grupa na Evropskom prvenstvu u kojoj nema reprezentacije koja je barem jednom osvajala trofej prvaka Evrope.