Predposljednja utakmica prvog kola Evropskog prvenstva ujedno je i prva utakmica u grupi F donijela je uzbuđenje i fantastične golove. Favorizovana Turska je na Westfalenstadion pobijedila Gruziju rezultatom 3:1.

Uvodne minute susreta donijele su terensku inicijativu Turske koja je u desetoj minuti imala sjajnu priliku, Kaan Ayhan je šutirao, ali je sreća bila saveznik Gruzijaca. Ayhan je pogodio samo stativu, već u narednom napadu uzvratili su Gruzijci, Mekvibishvili je šutirao, a lopta je na putu do gola Turske pogodila nekog od defanzivaca, no to nije zbunilo Merta Gunoka koji je krajnjim naporom uspio sačuvati svoju mrežu.

Terensku inijativu Turska koristi u 25. minuti. Eurogol koji će sigurno biti dio konkurencije za najljepši pogodak prvenstva postigao je Mert Muldur. Nedugo nakon prvog, Turska postiže i drugi gol, Yildiz donosi radost nominalnom domaćinu, ipak ta radost je bila uzaludna jer je Yildizov gol poništen nakon reakcije iz VAR sobe.

Gruzijci se uprkos dva primljena gola nisu predavali, naprotiv, uspjeli su nakon akcije po desnoj strani i izjednačiti. U 32. minuti Kochorashvili je odigrao prizeman povratni pas koji je odlično iskoristio Mikautadze i poravanao na 1:1. Posljednje minute prvog dijela protekle su mirno, te se na pauzu otišlo bez promjene rezultata.

U nastavku se na prvu priliku čekalo do 57. minute. Odličan slobodan udarac sa nekih dvadeetak metara izveo je Hakan Calhanoglu, ali je lopta završila u rukama gruzijskog golmana. Samo osam minuta kasnije Ayhan je proslijedio loptu do Arda Gulera, a talentovani igrač Real Madrida je preciznim udarcem lijevom nogom sa distance loptu poslao u malu mrežu, za novo vodstvo Turske. Fantastičan pogodak 19-godišnjeg Gulera je drugi njegov gol u nacionalnom dresu.

Na drugoj strani terena u 70. minuti susreta Giorgi Kochorashvili je pokazao sjajnu tehniku, stigao sam pred gol Turske, ali je snažnim udarcem pogodio prečku. Nastupio je mirniji dio susreta, Turska je kontrolisala igru, a Gruzijci tražili priliku za kontru.

Potom, u 87. minuti meča sjajnom paradom Mamardashvili je spriječio da Turska postigne i treći pogodak. Na sjajnu dubinsku loptu u šesnaestercu naletio je Yusuf Yazici, ali njegov šut sa kratke udaljenosti nije bio veliki izazov za golmana Gruzije.

Gruzija je u trećoj minuti sudijske nadoknade imala sjajnu priliku da izjednači, ali zlatnu priliku nije iskoristio Georges Mikautadze. Iz idealne pozicije loptu je poslao pored gola. Samo minut do kraja, Gruzijci su ponovo imali opasan napad, ali jedan udarac odbranio je golman Turske, a drugi je izblokiran, a potom u kontra napadu Kerem Akturkoglu istrčao prema praznom golu Gruzije i pogodio za konačnih 3:1.

Zanimljivo je da je na ovom meču ulogu glavnog sudije imao argentinski sudija Facundo Tello, jer su se čelnici kontinentalnih asocijacija odlučili na razmjenu sudija prije nekoliko godina, kako bi se standardi ujednačili i kako bi sudije generalno osjetile razliku u suđenju i mentalitetu na različitim kontinentima.

Drugi susret grupe F, ujedno i posljednji prvog kola Evrospkog prvenstva igra se večeras od 21 sat u Lajpcigu, gdje će snage odmjeriti Portugal i Češka.