Večeras su odigrana dva susreta trećeg kola grupe B na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj, a prolaz u osminu finala izborili su Španija i Italija. Španci su savladali Albaniju sa 0:1. dok su Italijani remizirali 1:1 sa Hrvatskom.

Duel Hrvatske i Italije koji se igrao na Red Bull Areni odlučivao je o drugom direktnom putniku u osminu finala Evropskog prvenstva.

Prvo poluvrijeme u Lajpcigu obilježila je slaba inicijativa Hrvatske koja je imala znatno veći posjed lopte, ali bez rješenja na sredini terena. Jedina veća opasnost po gol Donnarumne viđena je u petom minutu kada je Sučić odlično šutirao sa 27 metara, ali je italijanski golman sjajno intervenisao.

Još bolju intervenciju na drugoj strani imao je Livaković u 28. minutu kada je Bastoni bio u sjajnoj prilici, ali je njegov šut glavom sa oko šest metara zaustavio hrvatski golman. Osam minuta kasnije Pellegrini je oprobao svoj udarac, ali je Livaković još jednom bio siguran.

Drugo poluvrijeme ponudilo je mnogo više uzbuđenja. Već u sedmoj minuti drugog dijela Frattesi je u kaznenom prostoru Italije igrao rukom, a nakon konsultacija sa VAR sobom glavni sudija Makkelie dosudio je jedanesterac za Hrvatsku.

Kapiten Vatrenih, Luka Modrić preuzeo je odgovornost i u 54. minuti meča šutirao sa bijele tačke. Njegov udarac odbranio je Donnarumma. Samo minut kasnije sjajnu priliku je imao Ante Budimir, ali je njegov udarac sa pet metara odbranio Donnarumma, a odbijenu loptu u mrežu Italije poslao Luka Modrić za veliko oduševljenje navijača Hrvatske.

Nakon primljenog gola Italijani su krenuli u ofanzivu. Prvo je u 62. minuti Bastoni pucao glavom i poslao loptu preko gola, da bi potom u 67. minuti opasan šut Darmiana bio izblokiran. Potom je selektor Zlatko Dalić sa dvije izmjene osvježio svoju ekipu, pa se nastavilo nešto mirnijom igrom na obje strane terena.

Posljednjih pet minuta regularnog dijela viđena je po šansa na obje strane. Oštar centaršut Brozovića pokupio je Donnarumma, a potom na drugoj strani Chiesa je dao prejak for i izgubio loptu. Sudijska nadoknada nije ponudila mnogo, Hrvati su nastojali kontrolisati igru i čuvati loptu u svojim nogama, a Italijani nisu pronalazili dobra rješenja, a potom drama u zadnjoj minuti. Stoper Riccardo Calafiori povukao je napad iz zadnje linije i pronašao usamljenog Zaccagnija na lijevoj strani, a on je s ruba šesnaesterca opalio iz prvog dodira i neobranjivo pogodio za 1:1, nakon čega je sudac odmah svirao kraj.

Do maksimalnog učinka u grupi Španija je došla pobjedom nad Albanijom na Merkur Spielareni u Dizeldorfu. Crvena furija u potpunosti dominirala na terenu, a pobjedu Španiji donio je Ferran Torres u 13. minuti meča. Nakon preciznog dodavanja Danija Olme, igrač Barcelone Torres je loptu poslao u lijevi ugao, a ona je nakon odbitka od stativu završila u mreži Albanije. To je ujedno i bio jedini pogodak na utakmici u pobjedi Španije rezultatom 0:1.

Španija kao lider grupe, sa tri pobjede i bez primljenog gola, potvrdila svojoj status jednog od najvećih favorita za osvajanje Evropskog prvenstva, a protivnik u osmini finala bit će jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe. Italija će u osmini finala igrati protiv Švicarske koja je bila druga u grupi B, dok je takmičenje završeno za Albaniju i Hrvatsku.