Prva utakmica grupe E odigrana je danas na Allianz Areni u Minhenu gdje je reprezentacija Rumunije rezulatom 3:0 pobijedila Ukrajinu.

Ukrajinci su bolje otvorili utakmicu, te je u prvih 20 minuta igre više od 70 posto lopta bila u njihovom posjedu, ali nisu uspjeli stvoriti veću prijetnju po gol Rumuna. Odbrana Rumunije djelovala je impresivno i spriječila je svaki njihov pokušaj.

Kazna je uslijedila u 29. minuti utakmice. Nakon nespretnog ispucavanja Andriya Lunina, lopta je došla do Dennisa Mana, koji je je odmah proslijedio do Nicolae Stanciua. Stanciu je fantastičnim udarcem desnom nogom sa nekih dvadestak metara loptu poslao pod prečku Ukrajine za prednost od 1:0.

Samo deset minuta kasnije isti igrač je pokušao da iz kornera postigne pogodak, ali je lopta pogodila prečku, pa je rezultat prvo dijela ostao nepromijenjen.

Na startu drugog poluvremena ponovo su Ukrajinci krenuli u žešću ofanzivu, ali svi njihovi pokušaji bili su bezuspješni. Potom, u samo pet minuta potpuna kapitulacija Ukrajine.

Prvo je u 53. minuti meča odbijenu loptu sa velike udaljenosti igrač Empolija Razvan Marin poslao u mrežu. Spektakularnim pogotkom savladao je nemoćnog Lunina za prednost Rumunije od 2:0. Samo pet minuta kasnije Dennis Man nakon sjajnog prodora po desnoj, svojom drugom asistencijom na meču uposlio je Denisa Dragusa koji je bio precizan i pogodio za visokih 3:0.

Najbolje dvije priliku na meču Ukrajinci su imali u finišu. Prvo je u 85. minuti udarac Mykhailo Mudryka otišao visoko preko gola, a potom je u sudijskoj nadoknadi Roman Yaremchuk zatresao prečku, te je konačni ishod ovog meča ostao 3:0.

Iako su Ukrajinci važili za favorita, lepršavom igrom Rumunija je došla do prve pobjede na Evropskom prvenstvu, te stoga selektor Edward Iordănescu može biti više nego zadovoljan igrom svojih izabranika.

Naredni meč grupe E od 18 sati igraju Belgija i Slovačka.