Lyon je na svom terenu remizirao s Auxerreom (2:2) u devetom kolu francuske Ligue 1. Oba gola za domaćine postigao je Georges Mikautadze, ali onaj prvi, koji je zabio iz penala, izazvao je ogromne kontroverze i skandal.

Glavni sudija Jeremy Stinat je u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena, pri rezultatu 0:0, nakon kontakta Mikautadzea i defanzivca Auxerrea u kaznenom prostoru te pokazao na gol-aut.

Ipak, nakon što ga je VAR pozvao da pogleda situaciju, Stinat je promijenio odluku te dosudio jedanaesterac za Lyon. Na to je poludio Auxerreov trener Christophe Pelissier te pozvao igrače da napuste teren. Gostujući trener se razbjesnio jer se utakmica nastavila nakon što je arbitar dosudio spomenuti gol-aut te je tek zatim otišao pogledati situaciju i pokazao na penal. Već je to ovu situaciju učinilo bizarnom, ali to je ništa za ono što je slijedilo.

Auxerreov kapetan Jubal je, nakon što je sudija pokazao na penal za Lyon, pristupio Stinatu te mu predao ispunjeni “tehnički prigovor”. To je dokument kojim se osporava sudijska odluka. Ovakav mehanizam “formalnog protesta” postoji u Ligue 1, ali se ne pamti da je već korišten.

No najbizarnije je da će se o njegovoj utemeljenosti raspravljati i odlučiti nakon meča i, naravno, nakon ovako dosuđenog penala. To znači i da će gol koji je Mikautadze postigao iz tog penala biti analiziran i možda poništen nakon meča.

Utakmica se nakon ovakvog protesta nastavila uz čak 15 minuta sudijskke nadoknade u prvom poluvremenu. Ali, najviše se iščekuje treće poluvrijeme.

Pravila Francuske nogometne lige (LFP) su takva da, ako se pokaže da je Auxerreov “tehnički prigovor” utemeljen, utakmica se može ponoviti. Članak 559. LFP-a navodi:

“Sudija po završetku utakmice registrira tehnički prigovor. On će se uzeti u razmatranje samo ako je donesenom pogrešnom odlukom utjecano na rezultat. Kako bi se nastavilo s postupkom, prigovor mora biti pretvoren u žalbu. Ona se pak u roku od 48 sati mora pismeno poslati LFP-u. On ga zatim prosljeđuje Sudijskoj komisiji Francuskog nogometnog saveza. To tijelo ili registruje utakmicu rezultatom kojim je okončana ili odlučuje da se utakmica mora nastaviti.”