Nogometna reprezentacija Španije je prvi polufinalista Evropskog prvenstva, nakon što je danas u Stuttgartu nakon produžetaka porazila domaćina Njemačku.

Nekoliko prilika imale su obje selekcije u prvom poluvremenu, da bi početkom drugog Furija stigla do vodstva.

Igrao se 51. minut kada je Lamine Yamal kao na tacni poslužio Danija Olma, a usamljeni vezista španskog tima je natrčao i rutinski pogodio mrežu Nijemaca s 13 metara.

Izabranici selektora Juliana Nagelsmanna preuzeli su potom inicijativu, a najbliži izjednačenju bili su u 77. minuti, kada je Fullkrug pogodio stativu. Sjajnu šansu imao je i Havertz, ali nije bio precizan u pokušaju da lobuje Simona…

Minut prije kraja Nijemci ipak uspjevaju izjednačiti. Kimmich je odigrao glavom povratni pas do Wirtza, a vezista Bayer Leverkusena uz pomoć stative poentira – 1:1.

Susret je otišao u produžetke.

Činilo se da će pobjednik biti odlučen nakon jedanaesteraca, ali onda se desio 119. minut. Španski junak Dani Olmo je centrirao, a Mikel Merino glavom pogodio – 2:1. Tim rezultatom je zaključen susret.

Španci su tako rastužili domaćina Eura i ušli u polufinale, gdje će igrati protiv boljeg iz večerašnjeg duela između Portugala i Francuske.