Nogometna reprezentacija Španije je prvi finalista Evropskog prvenstva.

U večerašnjoj utakmici polufinala izabranici selektora Luisa de la Fuentea nakon preokreta su savladali Francusku.

No, loše je počelo za Špance, već u osmoj minuti poveli su Trikolori. Lijepo je ubacio Mbappe, a glavom Kolo Muani poslao loptu u mrežu Furije.

Fantastičnim golom Laminea Yamala u 21. minuti španska selekcija je izjednačila. Izborio se za prostor, gađao s nekih dvadesetak metara i uz pomoć stative pogodio dalji kut francuskog gola. Prelijepo. I za historiju – wonderkid Barcelone postao je najmlađi strijelac ikad evropskih prvenstva.

Svega četiri minute kasnije Španija stiže do preokreta. Dani Olmo se oslobodio čuvara i šutirao, lopta pogodila Koundea i završila iza leđa Maignana – 2:1.

U drugom poluvremenu sve veći pritisak je stvarala Francuska, ali do poravnanja nije uspjela doći.

Sasvim zasluženo, tako je Španija, koja je dosad na EP pokazala najviše, završila u finalu.