Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je pretrpjela poraz u utakmici prvog kola Lige nacija protiv Nizozemske.

Već nakon uvodnih minuta meča u Eindhovenu, u kojima su, očekivano, Nizozemci imali inicijativu i posjed lopte, naša reprezentacija je došla u rezultatski zaostatak.

U 13. minuti Zirkzee je pogodio glavom nakon ubačaja Simonsa i vrlo slabe reakcije naše odbrane, a pogotovo loše procjene golmana Vasilja, za 1:0 u korist domaćina.

Ipak, uprkos tome što su Nizozemci kontrolisali igru, nakon jedne lijepe akcije u 27. minuti Huseinbašić izbacuje u šansu Demirovića, koji rutinski poentira za 1:1 i oduševljenje nekoliko hiljada navijača naše reprezentacije na Philips stadionu.

U 41. minuti zatresla se prečka Vasiljevog gola koju je pogodio Rejinders. Isti igrač u finišu poluvremena prolazi kroz nonšalantnu odbranu naše reprezentacije, izlazi sam pred Vasilja i bez većih problema ga matira za 2:1, što je bio konačni rezultat prvog poluvremena.

Izabranici Ronalda Koemana nastavili su dominirati i u drugoj polovini susreta, da bi novi pogodak postigli u 56. minuti. Ponovo je bljesnuo Reijnders, ovog puta u ulozi asistenta, nakon dobrog prodora dodao je Gakpu u peterac, a napadaču Liverpoola nije bilo teško pogoditi za 3:1.

Stvarale su zatim Oranje nove prilike, ali nisu ih koristile. Kazna stiže u 73. minuti. Debitant Bajraktarević sjajnim centaršutem je ‘pronašao’ Edina Džeku, a legendarni kapiten Zmajeva bez većih problema savladao Verbruggena i smanjio na 3:2.

Bio je to potpuni šok za domaće, koji su u trenutku izgubili samopouzdanje, a bh. fudbaleri počeli ozbiljnije prijetiti njihovom golu. No, nada je pala u vodu kada je Wout Weghorst u 88. minuti odbijenu loptu nakon odbrane Vasilja pospremio u mrežu BiH za 4:2.

Simons je potom u nadoknadi ‘zakucao’ za 5:2.

Do kraja meča rezultat se više nije mijenjao, Nizozemci su upisali tri boda na vlastiti konto. Zmajevi mogu žaliti za diletantskim propustima u defanzivnom segmentu, koji su svakako veliki razlog za brigu nakon ovakve partije.

Popravni je za tri dana, kada BiH gostuje Mađarskoj.

Nizozemska – BiH 5:2 (Zirkzee 13′, Reijnders 45+2′, Gakpo 56′, Weghorst 88′, Simons 90+2′ – Demirović 27′, Džeko 73′)

Stadion Philips u Eindhovenu. Glavni sudija: Donatas Rumšas (Litvanija).

NIZOZEMSKA: Verbruggen, Dumfries (Geertruida), De Ligt, Van Dijk, Ake (J. Timber), Gravenberch, Schouten (Q. Timber), Reijnders, Simons, Gakpo (Malen), Zirkzee (Weghorst).

BiH: Vasilj, Dedić, Barišić, Katić, Mujakić (Burnić), Gazibegović, Gigović (Šarić), Tahirović (Krunić), Huseinbašić (Bajraktarević), Demirović (Tabaković), Džeko.