Najzanimljiviji meč dosadašnjeg djela košarkaškog turnira na Olimpijskim igrama u Parizu odigrali su košarkaši Japana i košarkaši Francuske.

Iako je Francuska važila za apsolutnog favorita, Japanci su pokazali da je košarka timska igra, ali nedostajalo je malo sreće da savladaju domaćina. Francuska je nakon produžetaka pobijedila 90:94 reprezentaciju Japana.

Japanci su krenuli ofanzivno od samog početka, ali su Francuzi brzo preuzeli prednost i u prvu četvrtinu završiti u svoju korist 25:32.

Ipak, košarkaši Japana su igrali čvrstu timsku odbranu, te su držali rezultatski priključak sve do kraja treće dionice, kada je rezultat na semaforu bio 64:69.

U posljednjih deset minuta regularnog djela igre Japanci su igrali savršenu košarku. Osim što su uspjeli da nuliraju rezultatski zaostatak, serijom od 12:3, na minut do kraja imali su prednost od plus četiri poena razlike. Ipak, Francuzi su uspjeli da izjednače na 84:84 i meč odvedu u produžetke.

U produžetcima su napravili brzu seriju od osam poena, te u konačnici slavili 90:94.

Francuze je do pobjede predvodio Wembanyama sa 18 poena, a uz njega efikasani su bili Strazel sa 15 i Fournier sa 14 poena.

U dresu Japana najviše poena postigao je Kawamura (29), a uz njega istakli su se Hachimura sa 24 i Hawkinson sa 16 poena.