U spektakularnoj utakmici Sjedinjene Američke Države savladale su košarkaše Srbije u prvoj utakmici grupe C košarkaškog turnira na Olimpijskim igrama.

Da su glavni favorit za zlato Amerikanci su pokazali već u prvom duelu te su moćnom igrom ostvarili pobjedu 84:110 protiv košarkaša Srbije.

Košarkaši Srbije su sjajno otvorili meč i do prvog time-outa stekli prednost 10:2, ali su Amerikanci tri vezane trojke i poenima Lebron Jamesa ekspresno došli do prednosti 12:14.

Srbijanci su ponovo napravili seriju te poveli sa 20:14, ali su Amerikanci do kraja četvrtine stegli odbranu, a u napadu realizirali svaki šut te je prva četvrtina završena 20:25.

Uzbudljiva košarka nastavila se i u drugoj dionici. Košarkaši Srbije su imali stopostotan šut iz igre uz četiri pogođene trojke, dok su Amerikanci postigli dvije trojke više uz samo jedan promašaj.

Spektakularnu igru u zadnjim sekundama prvog poluvremena za prednost Amerikanaca 49:58 krunisao je dalekometnom trojkom Kevin Durant.

SAD su u drugom poluvremenu još čvršće stegli odbranu, te izabranicima Svetislava Pešića nisu dozvoljavali da lako dolaze do poena. Lako su košarkaši Steve Kerra došli do dvocifrene prednosti, pa se kod rezultata 65:84 ušlo u posljednjih deset minuta igre.

U posljednjoj četvrtini košarkaši Srbije su pokušavali da naprave rezultatski priključak, ali američki Dream Team je moćno izgledao u svim segmentima igre. Uslijedio je ‘showtime’ Amerikanaca i vrlo brzo su stigli do tada maksimalne prednosti od 23 poena razlike. Pred posljednji zvuk sirene Stephen Curry je ubacio trojku za konačnih 84:110.

Amerikance su do pobjede predvodili Kevin Durant sa 23 poena i Lebron James sa 18 poena, sedam skokova i devet asistencija.

U redovima Srbije najviše poena postigao je Nikola Jokić (20), a slijedi ga Ognjen Dobrić sa 13 postignutih koševa.