Reprezentacije Portugala savladala je Češku 2:1 nakon preokreta u posljednjoj utakmici prvog kola Evropskog prvenstva.

Izabranici Roberto Martineza bili su veliki favoriti u ovom meču, ali disciplinovani Česi su pružili sjajan otpor na Red Bull Areni u Lajpcigu. Ofanzivan sastav Portugala obećavao je mnogo na samom startu utakmice, ali nisu uspjeli značajnije ugroziti Jindricha Staneka, čuvara mreže Češke.

Ako pogledamo najbolje šanse, u 25. minutu su centimetri dijelili Portugalce kada je poslije kontre Bruno Fernandes uputio oštar centaršut na peterac, ali je tamo zakasino Rafael Leao.

Osam minuta kasnije, Portugal je imao novu šansu, Ronaldo je izašao sam na golmana, ali se nije najbolje snašao, u nastavku akcije je sa distance pucao i Vitinha, ali je njegov šut izblokiran. Do odlaska na odmor nije bilo promjene rezultata, pa nije bilo golova.

U nastavku se dugo čekalo na prvu priliku, pa je tek u 60. minuti prvi ozbiljan pokušaj Češke rezultirao pogotkom. Vladimir Cofual dodao je loptu do Lukasa Povoda koji je preciznim šutem pogodio mrežu Portugala za vodstvo Češke od 0:1.

Samo sedam minuta kasnije nakon duge lopte u kazneni prostor Češke, najviši u skoku bio je Leao. Portugalac nije zahvatio loptu kako je želio, ali je ona nakon intervencije golmana Češke pogodila Robina Hranca i završila u mreži.

Igrao se 80. minut susreta kada je Diego Jota postigao gol, ali VAR soba je kontaktirala glavnog sudiju, te je isti poništen jer je prethodno igrač Liverpoola bio u ofsajdu, tako da je rezultat ostao 1:1.

Ipak, gol odluke desio se u drugoj minuti nadoknade kada je Francisco Conceicao odbijenu loptu poslao u mrežu za preokret i konačnih 2:1.

Zanimljivo je da je Pepe postao najstariji igrač ikada koji je zaigrao na Evropskim prvenstvima sa 41 godinom i 118 dana, dok je čuveni Cristiano Ronaldo postao jedini koji je nastupao na šest Evropskih šampionata.