Komitet za sudije i suđenje Nogometnog saveza BiH suspendovao je najboljeg bh. sudiju Irfana Peljtu na šest utakmica nakon grešaka koje su utvrdili poslije derbija između Zrinjskog i Borca, potvrđeno je za Klix.ba.

Derbi u Mostaru (1:1) sudio je Irfan Peljto s pomoćnicima Senadom Ibrišimbegovićem i Emirom Zahiragićem, VAR sudija je bio Luka Bilbija, a asistirao mu je Josip Čolić.

Peljto je prema analizi pogriješio u tri situacije. U 25. minuti nije dosudio penal za Borac, a već u narednom napadu Zrinjski je postigao gol nakon prekršaja u napadu koji nije dosuđen, prenosi Klix.

Konačno, u sudijskoj nadoknadi Zrinjski je prema mišljenju Komitet za sudije i suđenje Nogometnog saveza BiH oštećen za nedosuđeni penal.

U sve tri navedene situacije VAR nije intervenisao pa je i VAR sudija Luka Bilbija također zaradio suspenziju od šest utakmica.

Osim Peljte, kažnjen je i zenički arbitar Sabrija Topalović koji je dijelio pravdu u susretu Slobode i Veleža (1:1). U 45. minuti Topalović je propustio da dosudi penal za Tuzlake, zbog čega je dobio dvije utakmice suspenzije.

VAR sudija je bio Dragan Kesić koji nije reagovao, te je i on suspendovan na dva meča.

Što se tiče gola Slobode iz 92. minute, Komitet za sudije i suđenje Nogometnog saveza BiH, objasnio je da nakon postizanja pogotka nije bilo moguće crtati linije ofsajda, jer nisu bili u cijelosti vidljivi svi igrači odbrane. Odluka sudijskog tima na terenu je bila priznavanje pogotka, a obzirom da nije bilo jasnog dokaza za drugačiju odluku, VAR nije mogao reagovati.

Podsjetimo, Irfan Peljto će večeras u prvom kolu Lige prvaka dijeliti pravdu na utakmici između Club Bruggea i Borussije iz Dortmunda (Arena 2 Premium).