Bivši kapiten i legendarni golman reprezentacije Sjedinjenih Američkih Država Tim Howard osvrnuo se na poraz svoje selekcije od Turske, ali je u prvi plan ipak dospjela njegova izjava uoči predstojećeg okršaja sa Bosnom i Hercegovinom u šesnaestini finala Svjetskog prvenstva.
Howard smatra da poraz od Turske ne treba posmatrati kao neuspjeh, već kao iskustvo koje bi moglo koristiti američkoj reprezentaciji u nastavku turnira.
“Poraz je sasvim u redu. Zapravo, odlična je stvar. Turska je sada u avionu za svoju zemlju, a naši momci će se probuditi bez potrebe da navijaju alarm. Znate šta smo dobili? Naša četiri najbolja igrača očistila su žute kartone, najbolji nogometaš odigrao je 30 minuta i izgledao odlično, a igrači koji možda nikada ranije nisu nastupili na Svjetskom prvenstvu dobili su vrijedne minute. Uz to, ovakve teške utakmice mnogo znače za razvoj ekipe. Odigrati kvalitetan meč, a ne ostvariti rezultat koji ti u suštini nije presudan, za mene je uspjeh”, rekao je Howard.
Nekadašnji čuvar mreže Manchester Uniteda i Evertona istakao je da javnost u SAD-u nepotrebno dramatizuje nakon jednog poraza, naglašavajući kako reprezentacija i dalje ima sve pod kontrolom.
“Snaga Svjetskog prvenstva je nevjerovatna. Igramo toliko dobro da su ljudi odmah počeli govoriti: ‘O, Bože, nećemo osvojiti prvenstvo jer smo izgubili jednu utakmicu.’ Mi smo sasvim dobro. Sve je pod kontrolom”.
Govoreći o narednom rivalu, Bosni i Hercegovini, Howard nije skrivao optimizam, pa je uz dozu samopouzdanja poslao poruku Zmajevima.
“A Bosna? Pa… Landon i ja ćemo još razgovarati o tome. Ali iskreno, bolje im je da ni ne sjedaju u avion za San Francisco, jer će reprezentacija SAD-a učiniti sve da ih propisno razbije, zapeti će protiv njih”, poručio je Howard.
Bosna i Hercegovina i Sjedinjene Američke Države odmjerit će snage 2. jula u San Franciscu u utakmici šesnaestine finala Svjetskog prvenstva, a nakon ovakvih izjava jasno je da će duel imati dodatni naboj i motiv s obje strane.
