Zrinjski je večeras u Mostaru savladao Botev i plasirao se u play-off Konferencijske lige. Novi evropski podvig bh. predstavnika.

Plemići su u revanš susret trećeg pretkola KL ušli sa golom zaostatka jer je prvi meč u Bugarskoj završen pobjedom domaćina rezultatom 2:1.

U Mostaru su nešto bolje u meč ušli igrači Boteva koji su uvodnih 15 minuta imali terensku inicijativu i dvije odlične prilike koje je golman domaćih Marić sjajno odbranio i dao vjetar u leđa svojim saigračima, koji su bolje zaigrali u nastavku.

Penal je dosuđen za Zrinjski u 20. minuti, nakon što je golman gostiju Bernat srušio Malekinušića u šesanestercu. No, Bernat se iskupio i odbranio penal Mlinaru, koji je mlako šutirao s bijele tačke.

Mostarci ipak dolaze do vodstva u 39. minuti. Centrirao je Memija, koji je u ranoj fazi meča zamijenio povrijeđenog Ćorluku, a Mulahusejnović glavom poentirao za 1:0.

Nekoliko minuta poslije stoper gostiju Conte dobija direktan crveni karton zbog udaranja Malekinušića.

U drugom poluvremenu brojčano nadmoćniji domaći tim vršio je sve veći pritisak, ali odbrana Boteva je uspješno odolijevala.

No, popustila je sedam minuta prije kraja utakmice. Ćuže je ušao sa strane u šesnaesterac Bugara i servirao loptu Kišu, a zlatni džoker Zrinjskog bio neumoljiv – 2:0.

Ispostavit će se da je to i konačan ishod meča, Plemići idu dalje! U play-offu Konferencijske lige igrat će protiv portugalske Vitorije.

Zrinjski – Botev 2:0 (Mulahusejnović 39′, Kiš 83′)

Stadion Pod Bijelim brijegom u Mostaru. Glavni sudija: Rob Hennessy (Irska). Crveni karton: Conte (Botev).

ZRINJSKI: Marić, Ćorluka (Memija), Šunjić, Barišić, Tičinović, Mlinar (Kiš), Posavec (Savić), Ivančić, Malekinušić (Abdurahimi), Ćuže, Mulahusejnović.

BOTEV: Bernat, N. Minkov, Tamm, Conte, Balogiannis, Perera, Karobelyov (Triboulet), Akere (Ukaki), Popov (Maraš), Nwachukwu (Korosec), Sekulić (Diabate).