Reprezentacija Francuske započela je Evropsko prvenstvo minimalnom pobjedom 0:1 protiv Austrije na Merkur Spiel Areni u Dizeldorfu.

Francuzi su očekivano imali posjed i igru na polovini rivala, ali, nije ovo bilo baš najbolje izdanje ekipe Didiera Deschampsa.

Odmah u uvodnim minutama, Kylian Mbappe je protrčao po lijevoj strani, gađao je prvi ugao. Ipak, pogodio je samo spoljni dio mreže. Francuzi su imali još nekoliko solidnih napada, ali je evidentno da je Ralf Rangnick dobro pripremio svoj tim.

U 36. minutu Austrija je imala čist zicer, poslije lijepe akcije i centaršuta sa lijeve strane. Sabitzer je sjajno spustio loptu do Baumgartnera koji je izašao sam na Mikea Maingana, ali je francuski golman odlično intervenisao.

Kazna je uslijedila samo dva minuta kasnije i to na srećan način po Francuze. Mbappe je prošao po desnoj strani, uputio je snažan centaršut, a Maximilian Wober u želji da interveniše, glavom skrenuo loptu u sopstvenu mrežu.

Do odlaska na odmor više nije bilo ozbiljnijih prilika, pa se na pauzu otišlo sa prednošću od 0:1 za Francuze.

Drugo poluvrijeme nastavili su Francuzi sa dominacijom na terenu. Mbappe je pokazao sjajnu tehniku u 55. minuti kada je protrčao po lijevoj strani, ali realizacija kapitena Franucske, u situaciji jedan na jedan sa golmanom Austrije, nije bila baš najbolja.

Na narednu ozbiljnu priliku čekalo se do 68. minute, kada je Marcus Thuram snažno šutirao, ali Patrick Pentz pravovremeno intervenisao.

Završnica susreta nije ponudila mnogo, iako je glavni sudija Gil Manzano produžio meč devet minuta. U sudijskoj nadoknadi igralo se dinamično i agresivno, Francuzi su imali nekoliko poluprilika, ali bez ozbiljnije prijetnje po gol protivnika, te je meč završen rezultatom 0:1.

Pobjedom Francuske dobili smo dva lidera grupe D, jer pobjedu u istoj jučer je ostvarila i reprezentacija Nizozemske.

Već u petak očekuju nas mečevi Nizozemske protiv Francuske i Poljske protiv Austrije.