Boston Celticsi su NBA prvaci, po 18. put u historiji. Ujedno su sada i rekorderi, jer imaju titulu više u odnosu na Los Angeles Lakerse.

Ostvarili su pobjedu u petoj utakmici velikog finala, razbili su Dallas Maverickse sa 106:88 za ukupnih 4-1 u seriji.

Od početka meča u TD Gardenu domaći tim je imao vodstvo, ovog puta Celticsi nisu dopucstili ni najmanje opuštanje. Poslije prve četvrtine vodili sa 28:18, a već na poluvremenu imali prednost veću od 20 poena razlike (67:46).

Drugo poluvrijeme su nastavili u istom ritmu i na kraju došli do potpuno zaslužene pobjede i slavlja sa svojom publikom u bostonskoj dvorani.

Pobjednički sastav predvodio je Jayson Tatum (31 poen, 11 asistencija), pratili su ga Jaylen Brown (21 poen) i Jrue Holiday (15 poena, 11 skokova). Dallasu nije pomogla još jedna dobra partija Luke Dončića (28 poena, 12 skokova), koji je ponovo ostao bez prave podrške saigrača.