U nadoknadi susreta 34. kola engleske Premier lige Manchester City je na gostovanju u Londonu savladao Tottenham i tako pred posljednje kolo u prvenstvu preuzeo lidersku poziciju na tabeli.

Izabranici Pepa Guardiole večeras su slavili 0:2 u duelu sa Tottenhamom i preskočili Arsenal na vrhu tabele.

Nakon prvih 45. minuta mreže su mirovale, a jedinu ozbiljnu priliku u prvom dijelu imao je City, kada je u 16. minuti Foden sjajno pucao iz ugla, ali je Vicario sjajnom odbranom spriječio da lopta ode u gol domaćih.

Već na početku drugog poluvremena City je zaprijetio preko Kevina De Bruynea, ali je Vicario ponovo dobro intervenisao. Dva minuta kasnije priliku na drugoj strani propustio je Heung-Min Son, a potom su Građani kaznili njegov promašaj, te u 51. minuti na asistenciju De Bruynea Haaland je pogodio za vodstvo.

Prijetio su domaći dva puta u nastavku. Igrao se 74. minuti meča kada je Ortega spriječio Kuluševskog da postigne pogodak. U 87. minuti Son je ponovo bio u dobroj prilici, ali nije uspio savladati golmana Cityja.

U prvoj minuti nadoknade nakon što je Doku bio fauliran u kaznenom prostoru, Haaland je sa bijele tačke bio siguran i pogodio za konačnih 0:2.

Ovom pobjedom City je na korak do naslova prvaka Premiershipa, a odluka o tituli bit će poznata u posljednjem kolu. U nedjelju 19. maja City od 17 sati na svom terenu dočekuju West Ham i ukoliko pobijedi postaje prvak Engleske 10. put u svojoj historiji. Ukoliko odigraju neriješeno ili izgube, titula može otići u London samo ako Arsenal trijumfuje protiv Evertona.