Fudbaleri Portugala savladali su rezultatom 0:3 reprezentaciju Turske u duelu drugog kola grupe F Evropskog prvenstva.

Preko sredine terena, Portugalci su kontrolisali dešavanja u Dortmundu od prve minute, pokazavši da su zaista dominantni. Iako su Turci imali ozbiljniji napad koji Kerem Akturkoglu nije uspeo da završi udarcem. Portugalci su poveli u 21.minuti preko Bernarda Silve do kojeg je lopta došla na drugu stativu uz malo sreće.

Ali, detalj prvog dela meča videli smo u 29. minutu kada je jedna rutinska situacija za Tursku okončana agonijom. Loša komunikacija, ali i reakcija Sameta Akadyna koji nije pogledao gdje je njegov golman Altay Bayandir, već je napamet vratio loptu i to u pravcu gola, a ona je završila u istom.

Ostatka prvog dijela nije ponudio mnogo uzbuđenja, te se na pauzu otišlo kod rezultata 0:2 za Portugal.

Selektor Portugala Roberto Martinez pred nastavak susreta unio je dva osvježenja u igru, što se već u desetoj minuti drugog dijela pokazalo kao odličan potez. Igrao se 56. minut meča, kada je na dodavanje Cristiana Ronalda lagan zadatak imao Bruno Fernandes koji je pogodio za 0:3. Ovim dodavanjem Cristiano Ronaldo postao je drugi igrač koji je osam puta asistirao na svim Evropskim prvenstvima, i tako uz Poborskyja (Češka) postao lider na listi najboljih asistenata svih vremena na Evropskim šampionatima.

Imali su šansu Portugalci da pobijede i većim rezultatom, ali tri sjajne šanse u finišu meča nije iskoristio Benrando Silva, tako da je konačni rezultat ostao 0:3.

Portugal je osigurao plasman u narednu fazu takmičenja, te će bez pritiska u trećem kolu igrati protiv Gruzije u Gelzenkirhenu, dok će Turska odmjeriti snage sa Češkom u Hamburgu, gdje će biti odlučen drugi direktni putnik u osminu finala.