Sjedinjene Američke Države savladale su Srbiju u polufinalu košarkaškog turnira na Olimpijskim igrama u Parizu.

Sjedinjene Američke Države ušle su kao veliki favorit u duelu protiv Srbije. Očekivao se lagan posao izabranika Stevea Kerra, no Srbija se pokazala kao izuzetan tim. Iako su košarkaši Srbije dominirali gotovo cijelim mečom i držali veliku prednost, Amerikanci su meč prelomili u posljednjoj četvrtini i pobijedili sa 95:91.

Orlovi su odigrali fenomenalno prvo poluvrijeme i zasluženo nakon prvih 20 minuta imali dvocifrenu prednost 43:54. Čak su u jednom trenutku imali maksimalnih 17 poena razlike, ali su Amerikanci uspjeli da ostvare rezultatski priključak.

Od samog početka bilo je jasno da SAD čeka izuzetno težak posao u ovom meču. Srbija je igrala odličnu odbranu, pogađali su sve u fazi napada, dok je kod Amerikanaca samo raspoložen bio Stephen Curry.

I u drugom poluvremenu Orlovi su bili odlični. Zadržali su visok postotak šuta iz igre, pogađali su otvorene šuteve i igrali jaku odbranu. Ipak, u posljednjoj četvrtini nije baš sve bilo najbolje po ekipu Svetislava Pešića. Amerikanci su za samo sedam minuta ubacili 21 poen, a sjajnu seriju zaključio je LeBron James poenima za izjednačenje 84:84.

Na dva minuta do kraja meča Amerikanci su nakon sjajne serije stigli na plus tri i u završnicu ušli sa povoljnim rezultatom 91:86. Pogodili su nakon toga Srbijanci, ali Durant je trojkom ponovo vratio prednost Amerikancima. Napravili su košarkaši Srbije još jedan rezultatski priključak, ali su zadnje sekunde pripale Amerikancima koji su u konačnici slavili sa 95:91.

Američki Dream Team odigrao je perfektnu utakmicu, a legendarni LeBron James je postigao 16 poena, uz 12 skokova i 10 asistencija, dok je najbolji poenter na meču očekivano bio izuzetni Stephen Curry sa 36 postignutih koševa.

U redovima Srbije Bogdan Bogdanović je postigao 20 poena, a Jokić je uz 17 poena dodao i 11 skokova.

Sjedinjene Američke Države će u finalu Olimpijskih igara igrati protiv Francuske, dok će se za bronzanu medalju Srbija boriti sa aktualnim svjetskim prvakom Njemačkom.