Nogometaši Sarajeva savladali su tuzlansku Slobodu 3:1 na svom terenu u utakmici prvog kola Wwin lige Bosne i Hercegovine.

Prvu ozbiljnu priliku vidjeli smo u desetoj minuti kada je Đorđević šutirao direktno iz slobodnog udarca s lijeve strane, ali je golman Slobode dobro reagovao i izbacio loptu u korner. Uvezali su potom fudbaleri Slobode dva kornera ali nakon njih nije bilo veće opasnosti po gol Sarajeva.

U 20. minuti, nakon što je oboren Osmanković od strane Jovića, koji je sankcionisan žutim kartonom, u šesnaestercu domaćih, intervenisao je VAR i dosuđen je penal za Slobodu. Siguran sa bijele tačke bio je iskusni Said Husejinović za 1:0 u korist Tuzlaka.

Oslobodili su se gostujući fudbaleri nakon vodećeg pogotka, za razliku od uvodnih minuta kada je Sarajevo bilo konkretnije. Međutim, fudbaleri Sarajeva su nastavili sa kontrolom igre ali bez pravih prilika. Tek u 45. minuti bilježimo jedan dobar pokušaj Hamzića koji odlazi pored gola Slobode, a zatim i Guliashvilija kojem Muminović brani udarac u situaciji na jedan na jedan, ali je na kraju ipak dosuđena ofsajd pozicija.

U posljednjoj minuti nadoknade prvog poluvremena jedan fudbaler Slobode je igrao rukom u svom šesnaestercu, VAR je ponovo intervenisao, Bandić dosudio najstrožiju kaznu, a siguran s bijele tačke bio je Gulisahvili za 1:1.

U nastavku su domaći zaigrali nešto agilnije. Prvo je Oliveira pokušao u 49 minuti, ali lopta odlazi pored gola gostiju. Samo tri minuta kasnije isti igrač je glavom pokušao, a Muminović izvrsno intervenisao.

Igrao se 59. minut kada je Bordo tim došao u prednost. Đorđević je pogodio nakon što se lopta odbila do njega na 15 metara od gola nemoćnog Muminovića. Deset minuta kasnije u strijelce se upisao Čataković. Nakon dosuđenog jedanesterca za Bordo tim, Čataković je bio siguran sa bijele tačke i pogodio za 3:1.

Imalo je Sarajevo sjajnu priliku u nastavku. U 81. minuti Kyeremeh je proigrao Oliveiru koji je sa desetak metara šutirao pored gola. Zaprijetila je i Sloboda u 87. minuti, ali udarac Kalešića nije bio prevelik izazov za golmana Rockova.

U petoj minuti sudijske nadoknade Guliashvili je sjajno pucao iz slobodnog udarca, ali je Muminović još bolje intervenisao, te je nakon posljednjeg sudijskog zvižduka konačan rezultat na semaforu bio 3:1 u korist Bordo tima.

Sarajevo – Sloboda 3:1 (Guliashvili 45+9 pen., Đorđević 59′, Čataković 69′ pen.- Husejinović 21′ pen.)

Stadion Asim Ferhatović Hase u Sarajevu. Glavni sudija: Bandić Antoni (Grude).

SARAJEVO: Rockov, Unušić, Soldo, Jović, Beganović, Bubanja (Julardžija), Hamzić, Đorđević, Kyeremeh (Anđušić), Kuprešak, Guliashvili.

SLOBODA: Muminović, Hadžibeganović (Jašarević), Osmanković, Bratovčić, Jovašević, Kurtalić, Beganović (Dubačkić), Husejinović (Hadžanović), Cvijanović, Tallison, Dervišagić.