Pobjedom reprezentacije Kanade nad Grčom u okviru grupe A završeno je prvi dan košarkaškog turnira na Olimpijskim igrama.

Nekoliko puta tokom utakmice Kanađani su imali dvocifrenu prednost i čekali smo da prelome utakmicu, ali nisu uspjeli da to učine, pa smo na kraju gledali dramu.

Kanađanima je falilo možda i bolje vođenje sa klupe da se odlijepe od Grka i da stignu do ozbiljnije razlike. Kostas Papanikolau je zaigrao sjajno i spustio razliku na samo minus šest pred početak zadnje četvrtine.

Sjajno su Grci počeli posljednju dionicu, imali su više energije od svog protivnika i samo posle tri minuta su imali 78:80. Ipak, do kraja meča Kanađani su igrali jaku odbranu uz dobru realizaciju naprijed, te su na kraju slavili sa 79:86.

U dresu Grčke najviše poena postigao je Antetokounmpo(27), dok su Kanadu do pobjede nosili Barrett(21) i Gilgeous-Alexander(17).