Fudbalski savez Škotske prije svega mjesec dana objavio je produženje saradnje s trenerom koji je predvodio najveće uspjehe reprezentacije, no već sada su primorani tražiti novo rješenje na klupi.
Škotska nije uspjela u grupi sa Brazilom, Marokom i Haitijem izboriti plasman u šesnaestinu finala Svjetskog prvenstva.
Škoti su upisali minimalnu pobjedu nad Haitijem, ali su porazima od Brazila i Maroka završili nastup bez značajnijeg otpora. Na tabeli trećeplasiranih selekcija zauzeli su poziciju iza svih konkurenta sa negativnom gol-razlikom, ostavši bez prolaza dalje.
Takav rasplet doveo je do neočekivanog poteza – selektor Steve Clark odlučio je da podnese ostavku, i to svega mjesec dana nakon što je potpisao novi četverogodišnji ugovor.
Najemotivniji dio ovog odlaska je oproštaj od mojih igrača. Bez njih ne bi imali niti jednu uspomenu koju smo zajedno stvorili od 2019. godine do danas, u tom uspješnom razdoblju. S velikim ponosom sam bio selektor Škotske, poručio je Clarke nakon Mundijala.
Ovo je druga selektorska ostavka nakon razočaravajućeg Svjetskog prvenstva, nakon što je i Marcelo Bielsa napustio klupu Urugvaja poslije slabog učinka svoje reprezentacije.

