Bosna i Hercegovina danas je domaćin početka Evropskog prvenstva za fudbalerke do 19 godina, koje okuplja najbolje mlade selekcije Starog kontinenta.
Nakon što je 2022. godine uspješno organizovala Evropsko prvenstvo za juniorke, BiH sada ponovo ima čast da ugosti kontinentalnu smotru, ovoga puta za stariju uzrasnu kategoriju.
Otvaranje turnira zakazano je za 17:00 sati u Trening centru NS/FS BiH u Zenici, gdje će se sastati reprezentacije Bosne i Hercegovine i Njemačke.
Selektorka Jelena Milović ističe da je riječ o izuzetno važnom trenutku za razvoj ženskog fudbala u zemlji.
“Smatram da je ovo jedan od najznačajnijih trenutaka za ženski fudbal u Bosni i Hercegovini. Po drugi put imamo priliku biti domaćini ovog velikog takmičenja i svjesni smo da ono sa sobom donosi pažnju koju ženski fudbal zaslužuje. Posebno me raduje činjenica da će naše djevojke osjetiti sve ono što nosi Evropsko prvenstvo i sigurna sam da će dati svoj maksimum kako bi ženski fudbal i nakon ovog prvenstva ostao vidljiv i nastavio da raste”, poručila je Jelena Milović.
Naša selekcija nalazi se u zahtjevnoj grupi zajedno s Njemačkom, Švedskom i Poljskom.
“Grupa je zaista zahtjevna, ali nam upravo to daje priliku da vidimo gdje se trenutno nalazimo i dodatno nas motiviše da pružimo maksimum. Poseban je osjećaj igrati protiv reprezentacija koje su više puta osvajale Evropsko prvenstvo. Naš stav je jasan – nismo došli samo da učestvujemo, već da se takmičimo.”
Pored duela BiH i Njemačke u Zenici, danas se igra i susret Švedske i Poljske na stadionu Grbavica u Sarajevu.
U subotu program se nastavlja u Sarajevu i Zenici, gdje će snage odmjeriti Švicarska i aktuelni prvak Španija, dok će Austrija i Island igrati svoj meč na Bilinom polju.

